משהו על הוצאות די.וי.די (וקצת אוסקרים בסוף)

דיון קצר אודות הוצאות די.וי.די ישראליות בפורום מסוים הזכיר לי שרציתי לכתוב על הנושא מזווית חיובית דווקא (כלומר לא כדי להתלונן).

 (הו, גברים מסתוריים עם חרב) אישהנצחקטן

בחודשים האחרונים יוצאים לאור סרטים רבים בדי.וי.די מתורגמים, סרטים שהם קלאסיקות במובן הרחב של המילה (כלומר כולל את המונח 'סרטי פולחן', הידוע גם כ'קאלט'). רשימה חלקית של הסרטים שיצאו לאור: "האדם השלישי", "מטרופוליס", "פרסונה", "אוניית הקרב פוטיומקין", "הבוגר", "זיכרון גורלי","חייל אוניברסלי", "שליחות קטלנית 2: יום הדין", "סחרור מסוכן", "נערי הכרך" ו-"איש הנצח" (ואזכיר גם את מארז דולף לאנדגרן למעריצים השרופים).

חרב, כבר אמרתי?

כדאי להפנות תשומת לב ל-"כוכב הפרא" של לאלו, סרט אנימציה נהדר שמתאים גם לילדים וגם למבוגרים, ובנוסף למעלותיו הסיפוריות והאנימטוריות, מהווה הוכחה רטרואקטיבית לאימרה הידועה של פרי פארל:

    we'll make great pets  כוכבפראקטן

ראוי לציין גם את ההוצאה הכפולה של "ראן" של קורוסאווה, המגיעה בתוספת הסרט התיעודי הנפלא "AK" של כריס מרקר, העוקב בדרכו הייחודית אחרי צילומי הסרט ועבודתו של הבמאי היפני הדגול. הסרט התיעודי מגיע עם קריינות אנגלית עם מבטא צרפתי קל (בחיי) ולא עם קריינות צרפתית, וזה קצת חבל, אבל לא אשמת החברה המוציאה (זו הגירסה המופיעה גם במהדורות שיצאו בעבר בחו"ל ללא התרגום העברי).

ולהוצאות האלו אחראית חברת "סרטי ליאור", חברה קטנה שקיבלה זכויות על קטלוג נרחב של סרטים שלא היה ניתן קודם לכן להשיגם בתרגום לעברית (אני ממש לא מתמצאת בתחום, אבל בוודאי מדובר לפחות בחלק מהקטלוג של canal). ההוצאות עצמן לרוב משובחות באיכותן. וזה אמנם הדבר החשוב ביותר, אבל חבל שלא השקיעו קצת יותר ב"מסביב". ובכך אני מתכוונת לשני דברים:

אתר: לחברה אין אתר משלה ככל שידוע לי, ואין לה קטלוג מסודר של הסרטים שהוציאה. יש לה שותפות מסוימת שטיבה אינו ברור לי בדיוק עם חברת פליי רקורדס, לה יש אתר, אבל באתר זה לא ניתן להבדיל בין הוצאות חדשות ומוצלחות של סרטי ליאור להוצאות ישנות יותר, שאיכותן פחותה (ולעיתים בהרבה), לא ברור איזה סרט יצא מתי ואם הרשימה מתעדכנת. את הסרטים אפשר גם למצוא באתרים כמו בלוקבסטר והאוזן השלישית, אבל באלה כצפוי (ובאופן הגיוני לחלוטין) לא ניתן לחפש ספציפית את סרטי החברה. שאלתי פעם את המוכרת הנחמדה שעמדה בדוכן של סרטי ליאור בסינמטק ת"א למה אין להם קטלוג מסודר, אפילו מודפס, והיא לא כל כך ידעה להגיד לי (זה גם לא תפקידה…). היא אמרה שהם מוסיפים כמה כותרים כל חודש ובינתיים לא הוציאו קטלוג מקיף.

עטיפות הסרטים: רוב הדי.וי.די זכו לעטיפות קצת "פושטיות", לא יפות במיוחד אבל בסדר בסך הכל (בוודאי בקנה מידה ישראלי, שלעיתים נדמה לי שהוא גורס שאם אין טעות הגהה/דפוס/כתיב בעטיפה, הרי מישהו עשה משהו לא בסדר). אבל… סרטי ליאור מוציאים בימים אלה, בשיתוף מבורך עם האוזן השלישית, מספר סרטים קלאסיים במהדורות כפולות – עם דיסק בונוסים: "עד כלות הנשימה", "לילות כביריה", "המבט" ו-"צייד הצבאים". והמהדורות האלה זכו לעטיפות מכוערות. סליחה על הקיצוניות המסוימת בדבריי, אבל בחלק מהמקרים זה נראה שהושקע עודף זמן ומאמץ ביצירת עטיפה בעייתית. הדבר בולט במיוחד בהוצאה של "המבט" של ניקולס רוג (ראו טריילר עם קומנטרי!), שזכה, וחבל מאוד, לעטיפה נוראית.

עדיף שלא תסתכל עכשיו

אבל נתעלם לרגע מהמגרעות האלה, כי בסופו של דבר, באמת חשוב יותר מה שיש על הדיסק. וכאן מדובר במוצר משובח. במיוחד ההוצאות הכפולות, המגיעות עם תוספות רבות, המתורגמות כולן לעברית. הסרטים גם נמכרים במחיר של 3 ב-100, מחיר שווה בהחלט.

(הפוסט הזה הוא אמנם פרסום חינם – לא שאתנגד לקבל איזה בונוס בדיעבד – אבל מגיע להם, לא?)

נ.ב. כוכב הפרא יוקרן בסינמטק ת"א בחודש הבא ב"הקרנה דיגיטלית" (כלומר הקרנת הדי.וי.די של סרטי ליאור).

ושני דברים אחרים:

בוודאי שמתם לב שעוד כמה שעות ייערך טקס קטן ובו יחולקו פרסים המכונים "אוסקר".

1. לרגל המאורע המרגש, הנה מאמר של "עורך הסרטים" המיתולוגי של האחים כהן, רודריק ג'יינס, שפורסם בעיתון הגרדיאן בשנת 2001, לרגל יציאת הסרט "האיש שלא היה שם". ג'יינס מועמד השנה על עריכת "ארץ קשוחה", וקראתי איפשהו שהאחראי על העניינים האלה נשאל מה יעשו אם ג'יינס יזכה, והוא ענה שאם זה יקרה, מגישי הקטגוריה יקבלו את הפרס בשמו. זה הצחיק אותי מאוד.

נ.ב. זו חווייה מוזרה למדי לצפות בגירסא הצבעונית של "האיש שלא היה שם".

2. וזה גם אפרופו סינמטק – גלובוס, המפיצים של "ההתנקשות בג'סי ג'יימס על ידי הפחדן רוברט פורד", החליטו לא להוציא להקרנות מסחריות בארץ את הסרט, המועמד לאוסקר בקטגוריות הצילום (רוג'ר דיקינס, הידוע מעבודתו עם האחים כהן מהעניין הקודם) ושחקן המשנה (קייסי אפלק המעולה). אני מבינה את השיקול הכלכלי, אבל לא מסכימה איתו, אם כבר יש עותק, למה לא לתת לו צ'אנס (אני יודעת שהנושא די מורכב, וזה לא פתח לדיון, זה סתם מבאס אותי). זה סרט שראוי וכדאי עד מאוד לראותו על מסך גדול (ואני לא אומרת את זה הרבה). לפחות כפיצוי מסוים הסרט יוקרן ארבע פעמים בתחילת מרץ בסינמטק ת"א, בהקרנה המאוחרת (אם אתם נעזרים בשירותי תחבורה ציבורית, קחו בחשבון שאורך הסרט 160 דקות בבחירתכם לאיזו הקרנה להגיע – השיבוץ לא מותיר הרבה ברירות לחסרי הרכב בינינו). מדובר (בקיצור נמרץ) בסרט איטי אך לא מייגע לרגע, מהורהר אך לא מתפלסף, תובעני ומספק, ונפלא. נצלו את ההזדמנות.

הצוות המנצח

פוסט זה פורסם בקטגוריה אנימציה, די.וי.די, הקרנה, חיות, טקסים, עיצוב, עצבים, קולנוע, קליפ, ראיון, תיעודי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על משהו על הוצאות די.וי.די (וקצת אוסקרים בסוף)

 1. מיכאל הגיב:

  באמת הגיע הזמן להחליף את העותק המחורבן שיש לי של "איש הנצח" בעותק דיגיטלי משובח.
  זה אחד הסרטים שהכי אהבתי לפני 20 שנה.פסקול משובח של קווין, עלילה מטומטמת ואקשן סטייל אייטיז.
  זה, ו"הכל אודות חווה" שיצא לאחרונה ב-DVD חדש עומדים לסדר לי את סופ"ש.

  תודה על האינפורמציה.

 2. רותם הגיב:

  אני אשמח לעשות להם אתר וקטלוג.
  רק צריך למצוא זמן…

 3. VOLATILE הגיב:

  נראה לי שאנשי החברה "סרטי ליאור" קראו את הבלוג הזה כי העטיפות של הסרטים "המבט","לגעת ביופי","צייד הצבאים" ו“ עד כלות הנשימה” הוחלפו (ראיתי את שתי הגרסאות באתרים שונים). רק “לילות כביריה” נשאר כמו שהוא היה…

 4. סטיבי הגיב:

  היה נחמד לקבל לינק עם ההצהרה הזו 🙂

 5. ניר הגיב:

  סרטי ליאור גם הוציאה את סרטי לואי דה פינס ועל כך צריך לברך את בעליה. "החופשה הגדולה" ו"האנגלים באים,האנגלים באים"(ההרפתקאה הגדולה)
  שמחתי לקרוא על כך ואני מקווה שסרטים נוספים של לואי דה פינס ייצאו בDVD .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s